Nyt kannustetaan viemään vanhus ulos
Kuukauden kestävä Vie vanhus ulos -kampanja alkaa jälleen 8. syyskuuta. Ikäinstituutin kampanjassa kutsutaan läheisiä, vapaaehtoisia ja hoitotyön ammattilaisia ulkoilemaan tukea tarvitsevien vanhusten kanssa.
Kampanjalla halutaan nostaa esiin ulkoiluavun suurta tarvetta ja auttamisen iloa. Ikäinstituutin mukaan yli 75-vuotiaista ihmisistä vajaa kolmasosa kokee suuria vaikeuksia puolen kilometrin kävelyssä. Koronarajoitukset ovat vähentäneet entisestään yli 80-vuotiaiden liikkumista. Säännöllisen ulkoilun esteitä voivat olla myös ovat muun muassa liikkumiskyvyn ongelmat, kaatumisen pelko ja yksinäisyys.
– Nyt jos koskaan tarvitsemme lisää askelia ja yhdessäoloa arkeen. Yhteiset, koronaturvalliset kävelylenkit kohentavat kuntoa, virkistävät mieltä ja parantavat vastustuskykyä, toteaa tiedotteessa Ikäinstituutin suunnittelija Heli Starck.
Vie vanhus ulos -kampanjaan voi osallistua helposti esimerkiksi ulkoilemalla oman läheisen kanssa ja ilmoittamalla ulkoilukerrat tai kävelykilometrit vievanhusulos.fi -verkkosivuille. Sosiaalisessa mediassa voi jakaa myös ulkoilutarinoita aihetunnisteella #VieVanhusUlos.
Lisäksi oman kunnan vapaaehtoistoiminnan koordinaattorilta voi kysyä ulkoiluapua tarvitsevia iäkkäitä. He järjestävät usein myös maksutonta ulkoiluystäväkoulutusta. Vievanhusulos.fi -verkkosivuilta löytyy monen kunnan ulkoilukoordinaattoreiden yhteystiedot.
Ikäinstituutin Vie vanhus ulos -kampanja on järjestetty vuodesta 2011 alkaen.