Yhteystiedot

Turun Sanomat Oy

Postiosoite: PL 95, 20101 Turku
Käyntiosoite: Länsikaari 15, 20240 Turku
Vaihde: 02 269 3311

TOIMITUS

Turun Sanomat
02 269 3311 (keskus)

PÄÄTOIMITTAJA

Kari Vainio
vastaava päätoimittaja
02 269 3266, 050 523 2248
kari.vainio@ts.fi

Pääkirjoitustoimittaja

Veijo Hyvönen
02 269 3547, 050 328 3592
veijo.hyvonen@ts.fi
ts.paakirjoitus@ts.fi

Toimituspäällikkö

Kirsi Turkki
050 366 6745
kirsi.turkki@ts.fi

UUTISPÄÄLLIKÖT

02 269 3245
ts.uutiset@ts.fi
02 269 3260 (uutisvinkit 8.30-00.30)

Hannu Miettunen
uutispäällikkö
02 269 3245
hannu.miettunen@ts.fi

Rami Nieminen
uutispäällikkö
02 269 3245
rami.nieminen@ts.fi

UUTISTOIMITUS, POLITIIKKA JA TALOUS

02 269 3260
ts.uutiset@ts.fi

Anne Savolainen
uutistoimituksen päällikkö
02 269 4320, 050 512 0112
anne.savolainen@ts.fi

Rebekka Härkönen
toimittaja (rikos)
050 513 0611
rebekka.harkonen@ts.fi

Lilli Jokela
toimittaja
02 269 3862
lilli.jokela@ts.fi

Raisa Korkki
toimittaja
02 269 3249
raisa.korkki@ts.fi

Viivi Laakkonen
toimittaja
02 269 3033
viivi.laakkonen@ts.fi

Jonna Lankinen
toimittaja
02 269 3575
jonna.lankinen@ts.fi
ts.saaristo@ts.fi

Elina Malkamäki
toimittaja
02 269 3304
elina.malkamaki@ts.fi

Esko Pihkala
toimittaja
02 269 3172
esko.pihkala@ts.fi

Salla Tuomola
toimittaja (opintovapaalla)
02 269 3631
salla.tuomola@ts.fi

Niko Vahtera
toimittaja
02 269 3028
niko.vahtera@ts.fi

Hanne Yli-Parkas
toimittaja
02 269 3147
hanne.yli-parkas@ts.fi

POLITIIKKA

Jenni Lepänrinne
tuottaja
02 269 3021
jenni.lepanrinne@ts.fi

Jari Heino
toimittaja
02 269 3298
jari.heino@ts.fi

Jukka Vehmanen
toimittaja
02 269 3457
jukka.vehmanen@ts.fi

TALOUS

ts.talous@ts.fi
ts.nimitykset@ts.fi (nimitystiedot)

Jenni Honkanen
tuottaja
02 269 3011
jenni.honkanen@ts.fi

Timo Anttila
toimittaja
02 269 3234
timo.anttila@ts.fi

Liisa Enkvist
toimittaja
02 269 3115
liisa.enkvist@ts.fi

Pekka Hakanen
toimittaja
02 269 3453
pekka.hakanen@ts.fi

VERKKOTOIMITUS

02 269 3260
ts.verkkotoimitus@ts.fi

Olitko paikalla? Otitko kuvan tai videon? Lähetä meille uutisvinkkisi.
+358 50 513 0651 (Whatsapp/tekstiviesti)

Sari Sarelius
verkkotoimituksen päällikkö
02 269 3525
sari.sarelius@ts.fi

Johanna Käkönen
tuottaja (TS-Yhtymän lehdet)
050 513 0230
johanna.kakonen@ts.fi

Katariina Norontaus
tuottaja
02 269 3162
katariina.norontaus@ts.fi

Marika Anttila
toimittaja
02 269 3539
marika.anttila@ts.fi

Piia Heikkinen
toimittaja
02 269 3109
piia.heikkinen@ts.fi

Katja Ihatsu
toimittaja
050 513 0596
katja.ihatsu@ts.fi

Salli Koivunen
toimittaja
02 269 3131
salli.koivunen@ts.fi

Sari Miettunen
toimittaja
02 269 3311
sari.miettunen@ts.fi

Ilkka Tervo
toimittaja
02 269 3311
ilkka.tervo@ts.fi

URHEILU

02 269 3280
ts.urheilu@ts.fi

Maria Vesterinen
urheilun ja lukemistotoimituksen päällikkö
02 269 3280
maria.vesterinen@ts.fi

Harri Ahola
toimittaja
02 269 3280
harri.ahola@ts.fi

Joonas Jussila
toimittaja
02 269 3280
joonas.jussila@ts.fi

Jussi Leppäsyrjä
toimittaja
02 269 3280
jussi.leppasyrja@ts.fi

KULTTUURI JA LUKEMISTO (Kakkoskansi, Menot, Läheiset, Tiede)

02 269 3128
ts.kulttuuri@ts.fi

02 269 3004
ts.kansi@ts.fi

02 269 3311 (keskus)
ts.ajassa@ts.fi

Kuukauden teemalehdet
ts.teema@ts.fi

Tuomo Karhu
kulttuuri- ja lukemistotoimituksen päällikkö (kirjallisuus, TS Kirja)
02 269 3633
tuomo.karhu@ts.fi

Maria Vesterinen
urheilun ja lukemistotoimituksen päällikkö
02 269 3280
maria.vesterinen@ts.fi

Mervi Luotonen
tuottaja, toimittaja (Koti-viikkolehti sekä Asuminen-, Kesä-, Lomalla-, Seniorit- ja Joulu-teemalehdet vuonna 2021)
02 269 3476
mervi.luotonen@ts.fi
ts.koti@ts.fi

Irmeli Haapanen
toimittaja, kriitikko (näyttämötaide)
02 269 4305
irmeli.haapanen@ts.fi

Annina Karhu
toimittaja (kakkoskansi)
02 269 3026
annina.karhu@ts.fi
ts.kansi@ts.fi

Sanna Keskitalo
toimittaja (kakkoskansi, vapaalla)
sanna.keskitalo@ts.fi

Elina Knuutila
toimittaja (ajassa, elokuva)
02 269 3154
elina.knuutila@ts.fi
ts.ajassa@ts.fi

Heli Peltoniemi
toimittaja (kuvataide)
02 269 3019
heli.peltoniemi@ts.fi

Ritva Setälä
toimittaja (tiede)
02 269 3339
ritva.setala@ts.fi
ts.tiede@ts.fi

SUNNUNTAI, EXTRA

ts.sunnuntai@ts.fi
ts.extra@ts.fi

Anna Kuusela
tuottaja
02 269 4310
anna.kuusela@ts.fi

Päivi Ojanperä
tuottaja
02 269 3326
paivi.ojanpera@ts.fi

ARTIKKELIT JA MIELIPITEET

02 269 3243
ts.paakirjoitus@ts.fi
ts.mielipiteet@ts.fi

Vappu Pitkänen
toimittaja
02 269 3635
vappu.pitkanen@ts.fi

Terhi Veijula
toimittaja
02 269 3243
terhi.veijula@ts.fi

Tietopalvelu

ts.arkisto@ts.fi
Arkistohaut ovat maksullisia

Isto Aarnio
arkistonhoitaja
02 269 3501
isto.aarnio@ts.fi

Marika Virjonen
arkistonhoitaja
02 269 3494
marika.virjonen@ts.fi

KUVAAJAT

02 269 3398

Riitta Salmi
kuvaajien päällikkö
02 269 3398, 050 4077 930
riitta.salmi@ts.fi

Jane Iltanen
kuvaaja
02 269 3398
jane.iltanen@ts.fi

Jori Liimatainen
kuvaaja
02 269 3398
jori.liimatainen@ts.fi

Juha Paju
videokuvaaja
02 269 3515
juha.paju@ts.fi

Ari-Matti Ruuska
kuvaaja
02 269 3398
ari-matti.ruuska@ts.fi

Marttiina Sairanen
kuvaaja
02 269 3398
marttiina.sairanen@ts.fi

Kuva-asema

02 269 3237
ts.kuvaasema@ts.fi

Timo Harju
kuvankäsittelijä
02 269 3237
timo.harju@ts.fi

Christian Lenander
kuvankäsittelijä
02 269 3237
christian.lenander@ts.fi

TOIMITUSSIHTEERIT

02 269 3252

Jari Terho
toimitussihteeri
jari.terho@ts.fi

Päivi Vuorinen
toimitussihteeri
paivi.vuorinen@ts.fi

KESKUSPÖYTÄ

Henri Hallman
toimittaja
02 269 3153
henri.hallman@ts.fi

Tiina Kalpa
toimittaja
02 269 3261
tiina.kalpa@ts.fi

Jarkko Laitinen
toimittaja
02 269 3284
jarkko.laitinen@ts.fi

Markus Pakala
toimittaja
02 269 3264
markus.pakala@ts.fi

Lea Peuhkuri
toimittaja (vapaalla)
050 513 0570
lea.peuhkuri@ts.fi

Pekka Siikavirta
toimittaja
02 269 3311
pekka.siikavirta@ts.fi

Antti Varumo
toimittaja
02 269 3280
antti.varumo@ts.fi

ULKOASUOSASTO

Anne Laitinen
ulkoasupäällikkö
02 269 4311
anne.laitinen@ts.fi

Grafiikka
02 269 3290
ts.grafiikka@ts.fi

Klaus Perälä
grafiikan päällikkö
02 269 3272
klaus.perala@ts.fi

Ante Johansson
graafikko
02 269 3634
ante.johansson@ts.fi

Elina Nurmi
graafikko
02 269 3290
elina.nurmi@ts.fi

Jaakko Viljanen
graafikko
02 269 3290
jaakko.viljanen@ts.fi

Taittajat

Mikko Laiho
taittaja
02 269 3452
mikko.laiho@ts.fi

Jarmo Malmi
taittaja
02 269 3452
jarmo.malmi@ts.fi

Kari Riikonen
taittaja
02 269 3452
kari.riikonen@ts.fi

LÄNNEN MEDIA

Matti Posio
päätoimittaja
040 771 7828
matti.posio@lannenmedia.fi

Marjo Oikarinen
lukemistotuottaja
044 799 5827
marjo.oikarinen@lannenmedia.fi

Jussi Orell
uutishuoneen päällikkö
050 513 0556
jussi.orell@lannenmedia.fi